Sohbet Girisi
Rumuz
Şifre
mirc

Archive for Şubat, 2013

Ebru Gündeş Seni İstiyorum dinle

Dün bütün gece seni düşündüm yanarak
Bir an geldi ki zannettim kalbim duracak
Ellerim tutuştu hasretini okşayarak
Nasıl istedim, istedim deliler gibi
Sayıkladım hep sıcak sıcak nefesini
Gel ne olursun gel son defa sev beni
Gel, sarıl bana sarıl, seni istiyorum gel
Neden bilmem özlüyorum ellerini ver
Yok yalan değil, artık inkar etmiyorum yeter
Hatta belki seviyorum istiyorsan eğer
Bu gece gel, yarın istersen yine git
Hatta unut ne varsa verdiğim, al götür öyle git
Eve kokun siner, duvarlara sesin
Hatta unut sen dün gece nerdeydin kimle seviştin

Demir eksikliği Belirtileri nelerdir

Demir eksikliği Hemoglobin, kırmızı kan hücrelerine (eritrosit) rengini veren ve oksijenin kanda taşınmasını sağlayan bir proteindir. Demir ise hemoglobinin temel yapısına giren bir elementtir. Akciğerlerden alınan oksijenin hemoglobine bağlanarak dokulara aktarılmasında büyük önem taşır. Beslenmede yeteri kadar demir içeren gıdalara yer verilmemesi, adet kanamaları, sık doğum, demirin bağırsakta yeteri kadar emilememesi, kanamaya neden olan hastalıklar, vejeteryan beslenme demir eksikliği nedenleri olarak sayılabilir. Bağırsaklardaki çengelli solucan ve malarya mikrobu demir eksikliğine yol açan etkenler arasındadır.

Kansızlık-Anemi Akciğerlerden alınan oksijenin hemoglobine bağlanarak dokulara aktarılmasında büyük önem taşır. Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) göre hemoglobin değerlerinin erkeklerde 14 gr/dl, hamile olmayan kadınlarda 12 gr/dl’nin altına düşmesi “anemi” olarak tanımlanır. Demir eksikliği ve buna bağlı olarak oluşan anemi ise “demir eksikliği anemisi” olarak adlandırılır. Tüm dünyada erkeklerin % 20′sinde, kadınların % 35′inde ve hamilelerin % 50′sinde görülür. Gelişmiş ülkelerde bu oran çok daha az, ülkemiz gibi az gelişmiş ülkelerde ise çok daha yüksektir.

Demir eksikliği belirtileri

Tırnaklarda kolay kırılma

Tırnaklarda uzunlamasına kabarık çizgiler

Halsizlik

İştahsızlık

Çabuk yorulma

Baş ağrısı

Baş dönmesi

Çarpıntı

Nefes darlığı

Dil papillalarında düzleşme ve dilde yanma

Ağız köşelerinde ülserasyon ve fissurlar ve yutma güçlüğü gibi özel belirtileri vardır.

Demir Eksikliğini Gidermek:

C vitamini demirin emilimini artırır. Bu nedenle yumurtayı portakal suyu veya domatesle, köftenin yeşil salata ile tüketilmesi demirim emilimin artırmak açısından önemlidir.

Mayalı ekmekteki demir mayasız ekmeğe göre daha çok emilir.

İyi pişmemiş kuru baklagiller ya da kepek ekmeği demirin emilimin azaltır.

Posalı gıdalarla beslenme demirin emilimini azaltır.

Gıdaları saklamakta kullandığımız alüminyum, paslanmaz çelik ve teneke de demirin emilimin azaltır.

Pizza tarifi

Malzemeleri:Hamuru İçin Yarım su bardagı ılık süt 3 çorba kaşığı sıvı yağ 1 tatlı kaşığı maya 1 tatlı kaşığı seker Yarım su bardağı ılık su Aldığı kadar un Üzeri İçin 250 gr mantar 6-7 dilim sucuk 3 yesil biber 1 kase kaşar peyniri 1 çorba kasığı domates salçası 1 tatlı kaşığı kekık 1 cay kaşığı kimyon 1 çay kaşığı karabiber 10 tane cekirdegi cikarilmis siyah zeytin Tuz

Yapılışı: Yarım su bardağı ılık suda maya ve seker kabartılır. Süt,sivi yağ,tuz eklenir ve aldiğı kadar un ile kulak memesi kıvamında bir hamur yapılır. Hamur bir saat mayalandirilir. Setin uzerine alinir ve tekrar yoğrulur yarım saat dinlendirilir. Mantarlar ,sucuk, yesil biberler kesilir. Salça biraz su ile açılır ve içine karabiber,kimyon,kekik eklenir,kariştırılır. Pizza tepsisi unlanir. Hamur oklava ile acilir ve tepsiye alinir. Üzerine hazirladiğımız sosdan sürülür. Mantarlar, sucuklar, yesil biberler sirasi ile yerlestirilir. Zeytin de eklenir ve bolca kasar peyniri serpilir. Önceden ısıtılmış firinin alt rafinda 250 derecede üzeri kızarasıya pişirilir.

En tehlikeli 10 Sahte Ürün

1-Sigara: Kuzey Irak başta olmak üzere komşu ülkelerden sokulan kaçak sigaralar oldukça tehlikeli. Çin’de üretilen sahte Tekel 2000 sigarasının içinden tahta tozu, küf, böcek ve böcek larvaları ile çok tehlikeli katkı maddeleri çıktı.

2-İçki: En yaygın sahtecilikten birisi alkollü içkide yaşanıyor. Birçok tehlikeli maddenin yanı sıra özellikle karışımda kullanılan metil alkol zehirliyor ve körlüğe neden olabiliyor.

3-Kozmetik: Saç dökülmesini engellediği iddia edilenler ciddi cilt hastalıklarına neden oluyor. Sahte parfümler ise akciğer ve böbreklerde ciddi rahatsızlıklara neden olabiliyor.

4-İlaç: Kilo verdirdiği iddia edilen lahana çorbası kapsülü ve biber hapı gibi ürünlerin sahtesi yoğun. Sahte Viagra, borik asit, kurşun tabanlı boya ve çimento içeriyor.

5-Zeytin:Salamurasında gıda tuzu yerine sanayi tuzu kullanılıyor. Zeytin havuzlarına paslı demir atılarak karartılıyor. Zeytini karartmak için tekstil boyası da kullanılıyor.

6-Peynir:Küflü kaşardan eritme peynir üretiliyor. Kaşar peynirine soya yağı ve margarin katılıyor. Ufalanmış peynir jel ile birleştirilip yeniden kalıp peynir yapılıyor.

7-Sucuk Sosis: Soya baharatla karıştırılıp sucuk imalatında kullanılıyor. Raf ömrünü uzatmak için gereğinden fazla nitrat katılıyor. Et yerine nişasta, tavuk derisi, zar, baharat ve tuz konuluyor.

8-Tekstil ve oyuncak:En yaygın sahtecilik oyuncakta. Kalitesiz ürünler bir yana, özellikle oyuncakta kullanılan boya, plastik vb. nedeniyle kanserojen etkiler görüldüğü kanıtlandı.

9-Zeytin yağı:Zeytinyağına kanola, fındık ve soya yağı karıştırılıyor. Atık yağ olarak anılan kullanılmış kızartmalık yağ tekrar karıştırılabiliyor. Tereyağına patates karıştırılıyor.

10-Bal: Nişasta, şekerkamışı, akçaağaç, darı ve mahua bitkilerinin çiçekleri, şeker pekmezi, hidrol, parafin katılıyor, düşük nem içeren ballara su ekleniyor.

Tüketicinin Dikkatine:

Raflardaki sıcaklığı kontrol edinSon kullanma tarihini kontrol edinTaze ürünleri seçinSüt ürünlerinin tarihini kontrol edin. Açıkta satılanı almayın.Oda sıcaklığında bekletilen yumurtaları almayın.Kırmızı etin canlı ve parlak kırmızı, tavuğun ise parlak ve gri beyaz renkte olmasına dikkat edin.Dondurucunun dolum çizgisinin altında kalanları almaya özen gösterin.Konserve gıdaların seçimi: Kutuda tümsek oluşum tehlikelidir.Petekli değil süzme balı tercih edin. Aldığınız markayı sorgulayın, güveolmasına dikkat edin.

Rüyada Balık görmek nedir

Rüyada büyük balık görmek ganimet ve mala, çok balık görmek ele geçecek servete, küçük balıklar dert ve sıkıntılara, taze balık görmek güzel bir hanıma, kokmuş balık haram mala işaret eder.Rüyada balık avladığını gören kimse, ferahlanacağı bir sözü işitir.Balık daima kısmet sayılır.

Rüyada İğne görmek nedir

Yoksulun durumunun düzelmesine, Düzensiz ve dağınık işlerin toplanmasına, bekar için evlenmeye, Dikiş diktiği iğnenin kırılması, kaybolması yahut kullanılmaz hale gelmesi işlerin bozulmasına ve bir süre sonra toparlanmaya, İğne ve çuvaldız gibi şeyler haamile kadın için kız çocuğuna, diğerleri için yolculuğa, İğne, kendisiyle iyi geçinilen uyumlu kadın ve erkeğe, İğnenin ağza kaçması yahut onu yemek, kendisine zararı dokunacak birine sırrını söylemeye, Topluiğne perakende işleri bir araya getirmeye, İğne batması kınanmaya, ayıplanacak bir durumun meydana gelmsine, İğne ile bir söküğü, yırtığı yahut bir şeyi dikmek dağınıklığınıklıktan sonra toparlanma ve hayatın düzene girmesine delalet eder.