Bahçeli’den Silivri Ziyareti

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Silivri Cezaevi’nde İlker Başbuğ ve Engin Alan’ı ziyaret etti. Ziyareti sonrası Silivri Cezaevi kapısında bir açıklama yapan Bahçeli, “Bu İmralı’ya muadil bir adım değildir. Bu ziyareti İmralı’ya nispet olsun diye yaptığımızı söyleyenler iftirayı kendisine meslek
edinenlerdir” dedi.

MHP lideri Bahçeli’nin Silivri Cezaevi’nde ziyaret ettiği eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un görüşmede, ‘Benim cezaevinde bulunmam, teröristbaşıyla ilişkilendiriliyor. En çok zoruma giden bu. Terör örgütüyle aynı genel af kapsamına sokulacağımıza, hapiste çürümeyi tercih ederim’ dediği öğrenildi.

Görüşmede Başbuğ, Bahçeli’ye devam eden yargı süreci hakkında bilgi verirken, davada kendisinin değil, TSK’nın hedef alındığını söyledi. Başbuğ, özellikle bölücü terörle mücadele etmiş bir kesime yönelik bir yargılama süreci yaşandığını dile getirirken, kendisinin cezaevinde bulunmasının teröristbaşı ile ilişkilendirilmesini doğru bulmadığını belirterek, “En çok zoruma giden bu. PKK ile birlikte bir genel aftan bahsedildiğini duyuyoruz. Aynı kefeye konulacağımıza, hapiste çürümeyi tercih ederim’ dedi.
Başbuğ, ’20 yıldır terörle mücadelenin çeşitli safhalarında mücadele ettim. Gidişatla ilgili endişelerim var’ derken, TSK üzerinden bir yıpratma kampanyası yürütüldüğünün altını çizdi.

Yargılama süreçleriyle ilgili endişelerini de dile getiren Başbuğ, MHP’nin milli konulardaki hassasiyetlerini bildiğini söyledi ve partiden çok şey beklediğini vurguladı.

Silivri Cezaevi’nde tutuklu bulunan eski Genel Kurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ ve MHP Milletvekili Engin Alan’ı ziyaret eden MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin Silivri’deki ilk durağı ilçe teşkilatı oldu.

Bahçeli ve beraberindekiler daha sonra, ziyaretler için Adalet Bakanlığı Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi’ne gitti.
MHP Lideri, Silivri Cezaevi’nde, ilk ziyaretine Ergenekon davasında tutuklu yargılanan eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ ile Balyoz davasında 18 yıl hapis cezasına çarptırılan MHP İstanbul Milletvekili, emekli Korgeneral Engin Alan’ı ziyaret etti.

Bahçeli, Başbuğ’a, üç yazarın 12 kitaplık bir seti ile köstekli saat hediye etti. Başbuğ da Bahçeli’ye imzalı kitabını armağan etti. MHP Lideri Bahçeli ile emekli Orgeneral Başbuğ’un görüşmesi 1 saat sürdü.

Silivri ziyareti sonrası basın mensuplarına bir açıklama yapan Bahçeli, “Geçtiğimiz haftaki Meclis grup toplantısında Silivri’de 26. Genelkurmay Başkanımızı ziyaret edeceğimizi açıklamıştım. Bu sözümü yerine getirmenin gönül huzurunu yaşıyorum. İlker Başbuğ ile bugün tutuklu bulunduğu Silivri’de görüştük.
Başbuğ hakkında Genelkurmay tarafından kurulduğu öne sürülen internet sitelerine ilişkin İnternet Andıcı davası kapsamında 2 Ocak 2012’de soruşturma açıldı.

Arkasından da Başbuğ 06 Ocak 2012’de silahlı terör örgütü yöneticiliği suçlamasıyla tutuklandı. TSK’nın en yüksek mevkiinde 2 yıl görev yapan değerli bir komutanımız ne yazık ki terör örgütü kurmak suçlamasıyla bugün demir parmaklıklar arasındadır. Bu haksız, mesnetsiz iftiranın adalet duygusunu rencide ettiği ortadadır.

Terör örgütü PKK’nın elebaşlarını ve militan kadrosunu temize çıkarma gayretlerinin sürdürüldüğü dönemde Başbuğ’a yargısız infaz yapılması kabul edilemez bir ilkelliktir
Darbe teşebbüsü elbette hiçbir şekilde masum görülemeyecektir
Demokrasinin askıya alınarak seçilmiş yönetimlerin silah zoruyla değiştirilmesi onaylanmayacaktır
Ancak adalet tam ve eksiksiz yerini bulmadan, tutukluları peşinen darbeci ilan etmek insani ölçüye sığmayacaktır
TSK’da görev almış, bölücü terörle mücadelede kahramanlık sergilemiş komutanları terör örgütü kurmakla itham etmek akla ve zekaya ihanettir
Başbuğ böylesi bir kara kampanya ile yüz yüze kalmıştır
Başbuğ, önyargılı yargı tarafından tutuklanmıştır.

Bugün İmralı canisi ile müzakere edilip Türk devletinin itibarı ayaklar altına alınırken komutanların terörist olarak suçlanmaları milletimizin tasvip etmediği olaydır
Bilinmelidir ki Silivri, İmralı’nın dengi ve eşiti değildir. Bu, İmralı’ya muadil bir adım değildir
İmralı’ya yüz sürenler taraflarını kuşkuya yer bırakmayacak şekilde açık etmişlerdir
Bugün Başbuğ ile bir araya geldik. Başından beri Başbuğ’un durumu ile ilgili yaklaşımlarımız çelişkili olmamıştır. Bugün de Başbuğ’u ziyaret ederek bunu göstermiş olduk.

Tavizi politika zannedenler İmralı’nın yolunu tutarken bizim de mücadele edenlerle buluşmamız normaldir ve kimseyi de rahatsız etmemelidir
İmralı’ya nispet olsun diye yaptığımızı söyleyenler iftirayı kendisine meslek edinenlerdir
Yürüyen darbe davalarının adil sonuçlanmasını bekliyoruz
TSK’dan intikam almak, teröristleri affetmek Türk adaletinin altından kalkamayacağı ağır bir vebaldir. Buna da kimsenin hakkı yoktur.

Başbuğ, metin, azimli, sabırlı, inançlı görmekten de mutlu oldum.
Teröristleri ayrıcalıklı hale getirenlerin bu yanlıştan dönerek varlık mücadelesi verenlerin haklarını teslim etmeleri en büyük dileğimizdir
Başbuğ ve ailesine yanlarında olduğumuzu bildiriyoruz

Yorum Ekle