Birand Hayatını Kaybetti

Türk basınının duayen isimlerinden Mehmet Ali Birand hayatını kaybetti.

Kanal D Haber Grup Başkanı Mehmet Ali Birand’ın hayatını kaybettiği açıklandı. Birand’ın cenazesi Cumartesi günü Teşvikiye Camii’nde kılınacak namazın ardından Anadolu Hisarı’ndaki aile kabristanında toprağa verilecek.

Açıklama doktorlarla birlikte kameralar karşısına geçen Birand’ın oğlu Umur Birand’dan geldi.

Umur Birand, “Yaşam destek ünitesine bağlıydı. Maalesef Bu akşam 18.29′da babamı kaybettik. Çok acı çekmediğini düşünüyoruz. Ameliyatı çok basit geçti” diye konuştu.

Kanal D Haber Grup Başkanı Mehmet Ali Birand, dün safra kesesindeki stent değişimi için Amerikan Hastanesi’nde ameliyat olmuştu. 72 yaşındaki deneyimli gazeteci Birand’ın operasyon sırasında kalbinin durduğu ve doktorların çabasıyla yeniden çalıştırıldığı ortaya çıkmıştı.

Mehmet Ali Birand, basın sektörünün birçok kolunda çalışarak önemli başarılara imza attı. Mesleğe 1964′te Milliyet gazetesinde başlayan Birand, zor ve tehlikeli şartlarda yaptığı röportajlarla dünyanın sayılı gazetecileri arasında yer aldı.

Birand, 1985′te TRT’de başlayan ve ardından Show TV’de devam eden kariyerinin altın basamağı, 32. Gün programını sundu.

Türkiye’nin içinde bulunduğu durumları anlatan ve Türk siyasetini içeren birçok kitap yayınlayan Birand’ın, Türk ordusunun yapısı, 12 Eylül askeri darbesi, 1974 Kıbrıs Çıkarması ve Türk-Yunan ilişkisini anlatan kitapları İngilizce, Almanca ve Yunanca’ya çevrildi.

1992-1995′te Show TV’de ana haber bültenini sunan Birand, Kanal D Grup Başkanlığı görevinin yanı sıra aynı kanalda ana haber bültenini sunuyordu. Birand, evli ve 1 çocuk babasıydı

Yorum Ekle