Cezayir’de Rehine Skandalı

Cezayir’in rehineleri kurtarma operasyonu kanlı sonuçlandı.Cezayir savaş uçaklarının, radikal İslamcı örgüte düzenlediği hava operasyonunda 34 rehine öldürüldü.

Cezayir’de El Kaide bağlantı militanların bir doğalgaz tesisinde alıkoyduğu rehinelerin kurtarılması için Cezayir savaş uçaklarının yaptığı hava operasyonunda 34 rehine ve 15 İslamcı militan hayatını kaybetti. Militanlar Fransa’nın Mali operasyonuna karşılık gerçekleştirdikleri eylemde, aralarında çok sayıda yabancının bulunduğu 41 kişiyi rehin almıştı.

Moritanya haber ajansı ANI’nin bildirdiğine göre, Cezayir ordusunun ülkenin doğusundaki İlizi kenti Ayn Emnas bölgesinde bulunan doğalgaz tesisine yaptığı helikopter destekli kurtarma operasyonunda 34 rehinenin hayatını kaybettiği, 15 militanın da öldürüldüğü ileri sürüldü.

Saldırıyı üstlenen örgütle yakın bağları bulunan ajansın haber kaynağı, tesisteki militanlardan biri olarak açıklandı. Rehineleri kaçıran radikal İslamcı grup, Cezayir’in hava saldırısında sadece 7 rehinenin sağ kaldığını duyurdu. İslamcı grup ellerindeki rehinelerin uyruklarını 2 ABD’li, 3 Belçikalı, 1 Japon ve 1 İngiliz olarak açıkladı. Militanlar, ellerindeki rehineleri daha güvenli bir yere götürdüklerini de belirtti.

Cezayir’den yapılan resmi açıklamada, rehineleri kurtarmak için bir operasyonun yürütüldüğü belirtildi.

Yorum Ekle