En tehlikeli 10 Sahte Ürün

1-Sigara: Kuzey Irak başta olmak üzere komşu ülkelerden sokulan kaçak sigaralar oldukça tehlikeli. Çin’de üretilen sahte Tekel 2000 sigarasının içinden tahta tozu, küf, böcek ve böcek larvaları ile çok tehlikeli katkı maddeleri çıktı.

2-İçki: En yaygın sahtecilikten birisi alkollü içkide yaşanıyor. Birçok tehlikeli maddenin yanı sıra özellikle karışımda kullanılan metil alkol zehirliyor ve körlüğe neden olabiliyor.

3-Kozmetik: Saç dökülmesini engellediği iddia edilenler ciddi cilt hastalıklarına neden oluyor. Sahte parfümler ise akciğer ve böbreklerde ciddi rahatsızlıklara neden olabiliyor.

4-İlaç: Kilo verdirdiği iddia edilen lahana çorbası kapsülü ve biber hapı gibi ürünlerin sahtesi yoğun. Sahte Viagra, borik asit, kurşun tabanlı boya ve çimento içeriyor.

5-Zeytin:Salamurasında gıda tuzu yerine sanayi tuzu kullanılıyor. Zeytin havuzlarına paslı demir atılarak karartılıyor. Zeytini karartmak için tekstil boyası da kullanılıyor.

6-Peynir:Küflü kaşardan eritme peynir üretiliyor. Kaşar peynirine soya yağı ve margarin katılıyor. Ufalanmış peynir jel ile birleştirilip yeniden kalıp peynir yapılıyor.

7-Sucuk Sosis: Soya baharatla karıştırılıp sucuk imalatında kullanılıyor. Raf ömrünü uzatmak için gereğinden fazla nitrat katılıyor. Et yerine nişasta, tavuk derisi, zar, baharat ve tuz konuluyor.

8-Tekstil ve oyuncak:En yaygın sahtecilik oyuncakta. Kalitesiz ürünler bir yana, özellikle oyuncakta kullanılan boya, plastik vb. nedeniyle kanserojen etkiler görüldüğü kanıtlandı.

9-Zeytin yağı:Zeytinyağına kanola, fındık ve soya yağı karıştırılıyor. Atık yağ olarak anılan kullanılmış kızartmalık yağ tekrar karıştırılabiliyor. Tereyağına patates karıştırılıyor.

10-Bal: Nişasta, şekerkamışı, akçaağaç, darı ve mahua bitkilerinin çiçekleri, şeker pekmezi, hidrol, parafin katılıyor, düşük nem içeren ballara su ekleniyor.

Tüketicinin Dikkatine:

Raflardaki sıcaklığı kontrol edinSon kullanma tarihini kontrol edinTaze ürünleri seçinSüt ürünlerinin tarihini kontrol edin. Açıkta satılanı almayın.Oda sıcaklığında bekletilen yumurtaları almayın.Kırmızı etin canlı ve parlak kırmızı, tavuğun ise parlak ve gri beyaz renkte olmasına dikkat edin.Dondurucunun dolum çizgisinin altında kalanları almaya özen gösterin.Konserve gıdaların seçimi: Kutuda tümsek oluşum tehlikelidir.Petekli değil süzme balı tercih edin. Aldığınız markayı sorgulayın, güveolmasına dikkat edin.

Yorum Ekle