Facebook Bombayı Patlattı

Facebook, akşam düzenlenen tanıtımda kullanıcılar için yeni aracı, ‘Graph Search’ ü sundu.

Facebook‘un merakla beklenen basın toplantısında tanıtılan yenilik, “Graph Search” adlı yeni arama işlevi oldu. Graph Search, web’de arama yapmayı değil Facebook’taki bağlantılarınızla ilgili aramayı ele alıyor. ‘Graph Search’ yani Grafik Araması olarak adlandırılan yeni hizmet, Facebook’un 1 milyar kullanıcısına arkadaşları ve mekanlar hakkında çok pratik arama yapma imkanı bulacak. Kullanıcılar, 1 trilyon bağlantıda gezinecek, 200 milyarı aşkın fotoğrafa erişim sağlayacak.

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’in bizzat tanıttığı yeni işlev Graph Search, Google ve Bing’in aksine internette arama yapmıyor, ancak sorular sorarak sosyal ağın 1 milyarlık kullanıcı tabanı içinde çeşitli aramalar yapmanıza izin veriyor. İşlev, kullanıcıların gizlilik ayarlarına saygı gösteriyor. Bununla birlikte “yeni bağlantılar” sağlamak isteyenler, örneğin “San Francisco’daki arkadaşlarımın arkadaşı olan yalnız kızlar kimler” gibi sorular sorabiliyorlar.
Yeni işlevin cevaplayabildiği sorular arasında “Arkadaşlarımın Paris’teki fotoğrafları”, “Arkadaşlarımın 1990′dan önceki fotoğrafları” ve fazlası var.

Graph Search’ün henüz çok erken bir beta aşamasında olduğunu söyleyen Zuckerberg, hizmetin ilk olarak kişilere, fotoğraflara, konumlara ve ilgi alanlarına odaklanacağını bildiriyor.

“Önümüzdeki haftalarda ve aylarda” kullanıma sunulacağı açıklanan Graph Search, İngilizce diline yoğunlaşan bir işlev gibi görünüyor ve şu an sadece Amerikan İngilizcesi için sunuluyor. Dolayısıyla Türkçe dilinde kullanabilmek için bir süre beklemek gerekebilir. Hizmetin kısıtlı beta sürümünün “bekleme listesine” katılmak için https://www.facebook.com/about/graphsearch adresinin ziyaret edilmesi ve sayfanın altındaki yeşil “Bekleme Listesine Katıl” düğmesine basılması yeterli olacak

Yorum Ekle