SALT Beyoğlu ve SALT Galata’da yine bir uzun perşembe

 

İstanbul’un kültür ve sanat merkezlerinden SALT Beyoğlu ve SALT Galata’da her ayın son Perşembe günü sergi ve bina turları yapılacak. Uzun Perşembe’ler olarak adlandırılan organizasyonda her bir sergi turu, SALT Araştırma ve Programlar ekibi üyesi rehberliğinde gerçekleştiriliyor.

SALT Galata’daki turlar, geç Osmanlı ve erken Cumhuriyet dönemlerinin az bilinen dünyasını yansıtan Osmanlı Bankası Müzesi’ni de kapsayacak.Uzun Perşembe’lerde, geniş kapsamlı bir kütüphane ve arşivi içeren SALT Araştırma da kullanıma açık olacak.

SALT Beyoğlu, sanatçı, müzisyen ve yazar Hassan Khan’ın bugüne kadar düzenlenmiş en geniş kapsamlı sergisine ev sahipliği yapacak. Sergide, Khan’ın 90’ların ortası itibariyle ürettiği video, heykel, metin, fotoğraf ve enstalasyonlardan bir seçki yer alacak. 

27 Aralık’taki yılın son Uzun Perşembe’sinde SALT Beyoğlu’ndaki Açık Sinema’da, Robert Hughes’un modern sanatın gelişimini anlatan The Shock of the New (1980) adlı tanınmış belgeseli gösterime sunulacak.

SALT Galata’da 30 Aralık’a kadar görülebilecek olan İstanbul Eindhoven-SALTVanAbbe: Modern Zamanlar sergisi, Pablo Picasso’dan Yüksel Arslan’a, Raoul Dufy’den Fikret Mualla’ya 43 önemli sanatçının eserini bir araya getirecek.

Binadaki diğer sergi Modernin İcrası: ATATÜRK KÜLTÜR MERKEZİ, 1946-1977 ise, AKM’nin yapım hikâyesini gözler önüne serecek. SALT Galata’nın Açık Arşiv’inde yer alan sergi ise, 6 Ocak 2013’te kapanacak.

 

2 Responses to “SALT Beyoğlu ve SALT Galata’da yine bir uzun perşembe”

Yorum Ekle