Suçları Tesbit Eden Yazılımi

Teknoloji ve bilim dünyası, son zamanlarda bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz gelişmeleri yavaş yavaş hayata geçirmeye başlıyor. Bunlardan en sonuncusu, suçluları suç işlemeden önce durdurmayı yarayacak bir yazılım.

ABD’de geliştirilmekte olan bir yazılım, ‘Minority Report’ filminde psişik güçlere sahip kişileri kullanarak yapılan ‘suçluları tespit etme’ sistemini, filmdeki kadar başarılı olmasa da gerçeğe dönüştürmeyi amaçlıyor.

Pennsylvania Üniversitesi profesörü Richard Berk tarafından geliştirilen yazılım, insanların gelecekte suç işleyip işlemeyeceğini henüz göremiyor. Geçmişte suç işleyen binlerce kişinin bilgileriyle oluşturulan veri tabanını kullanan algoritma, sicil kaydı bulunan suçluların ‘gelecekte işleyebileceği yeni suçları’ tahmin ediyor. Araştırmalar, şu ana kadar iyimser bir tablo sunmuş durumda.

Yazılımın nasıl işlediğini ABC News haber sitesine anlatan Berk, “Bir kişi gözaltına alındığında veya tahliye edildiğinde, bir polis tarafından denetlenir. Geçmişte suç işlemiş olan kişinin nasıl denetlendiği, polis yetkilisinin tercihlerine bağlıdır. Polis, kişinin sabıka kaydına bakar ve uygun olana karar verir. Geliştirdiğim yazılımda eski mahkumların yeniden suç işleme olasılıklarını değerlendiriyor” dedi.

Temelleri yıllar öncesine dayanan yazılım için, cinayet de dahil olmak üzere 60 bin çeşitli suçu içeren bir veri havuzu oluşturuldu. Geliştirilen algoritmayı kullanan araştırmacılar bir grup eski mahkumun denetim altındayken suç işlemeye daha yatkın olduğunu tespit etti. Algoritma, 100 suçludan 8’inin yeniden suç işleme potansiyeli olduğunu gösterdi. Standart tahminlerle bu oran eskiden 100’de 1’di.

Yazılımı oluşturan algoritma, 10’dan fazla değişkeni inceleyerek hareket ediyor. Eski mahkumun sabıka kaydından, coğrafi konumuna kadar birçok faktör değerlendiriliyor. Ayrıca, ilk suçun ne olduğu ve suçun kaç yaşındayken işlendiği, en önemli iki tahmin değişkenini temsil ediyor.

Berk, “İnsanlar, cinayet işleyen bir kişinin gelecekte de aynı suçu işleyeceğini zannediyor… Ancak daha önemli olan, kişinin gençken ne yaptığı. Eğer 14 yaşında silahlı soyguna katılmışsa, bu önemli bir tahmini değişken. Eğer aynı suçu 30 yaşında işlemişse, bu bir önceki kadar önemli değil” dedi.

Steven Spielberg’ün ‘Minority Report’ filmindeki gibi sadece sabıkası olanların değil, herkesin işleyeceği suçları yüzde 100 gösteren bir sistemin ‘yakınından bile geçmediklerini’ belirten Berk, ‘çok ağır olmayan suçları tespit etmeye çalıştıklarını, başarılı olmaları halinde sistemin yayılmasını umduklarını’ söyledi…

Yorum Ekle